سلام - ممنون از حضور سبز شما - این وبلاگ جهت دسترسی بهتر دوستان به نرم افزارهای مورد نیاز ساخته شده - لازم به ذکر است منبع خیلی از نوشته ها مجله اینترنتی روزانه میباشد - با تشکر&&&

۩۞۩ نرم افزار ۩۞۩
X
تبلیغات
رایتل
  ۩۞۩ نرم افزار ۩۞۩
کامپیوتر - موبایل

یکشنبه 30 تیر‌ماه سال 1387
آشنایی با پینت بال

 

آشنایی با پینت بال

 آیا پینت بال یک ورزش است ؟

بله . چه چیزهایی نشانگر ورزش است ؟ داور ، مجموعه ای از قوانین ، تیمهای حرفه ای و اماتور و تورنومنتها و همچنین حمایت کامل صنعت از میلیونها بازیکن . کاملا متقاعد کننده به نظر میرسد . پینت بال به وسیله بسیاری از مردم به عنوان ورزش شناخته نمیشود چون بسیاری از آنها نمیدانند که این بازی شامل چه چیزهایی است . این باعث مشکلاتی برای ما پینت بالر ها میشود که باید پینت بال را به عموم مردم مانند فوتبال یا بسکتبال معرفی کنیم . بسیاری سعی میکنند از مجلات و حتی از طریق برنامه هایی ازتلویزیون این کار را به انجام برسانند . در حقیقت سایتهای اینترنتی نیز راهی برای این کار میباشد .
در حد حرفه ای مقداری امادگی جسمانی برای بازی پینت بال نیاز است . همچنین این تیمها دارای استراتژی هستند و بر روی حرکات خاص و معروف تیمهای دیگر تمرین میکنند(به مانند فوتبال و بسکتبال). بسیاری بر این عقیده اند که پینت بال واقعا ورزش نیست اما اگر یکبار بازی دو تیم حرفه ای بر روی زمین با موانع بادی را تماشا کنند متوجه میشوند که به مانند بسیاری از ورزشها واقعا مهیج است . در پینت بال هنگامی که به فکر موقعیت و مکان خود هستید نیاز به تصمیم گیری برای حرکت دوم نیز دارید . اما درباره انچه که پینت بال به وجود اورده پینت بال اولین بازی فیزیکی است که مرز بین زن و مرد را از بین برده است . زن و مرد میتوانند با هم بازی کنند . پینت بال ورزشی برای همه چه مرد و چه زن و از هر سن و هر گونه فیزیک بدنی .


پینت بال چیست ؟
در مدت زمان کوتاه 15 سال پینت بال یکی از مهیج ترین تفریحات خارج از خانه شناخته شده . این بازی در بیش از 40 کشور در میان میلیون ها زن و مرد در هر رده سنی و عقیده رایج است . همچنین خانه دار ها یا دانش اموزان ، حرفه ای ها و بازنشسته ها،تمامی بازیکنان در عشق به بازی و روحیه مبارزه طلبی قوی مشترک هستند .
 


تسخیر پرچم
پینت بال ترکیبی از بازی های بچه گانه گرگم به هوا و قایم باشک بازی است ، اما خیلی بیشتر مبارزه طلبی و مغلطه بازی دارد . همچنین دارای فرمت های مختلف بازی است ، به طور معمول تعدادی بازیکن به دو گروه تقسیم میشوند و "تسخیر پرچم " را بازی میکنند. تعداد بازیکنان در هر تیم میتواند از 2 تا 5 یا 7 نفر تا 1000 نفر در هر طرف متغیر باشد که با توجه به ابعاد زمین محدود میشود .
در بین بازی ها ، بازیکنان مدتی برای استراحت و چک کردن وسایل خود،و در صورت نیاز خرید تعداد بیشتر توپ رنگی (پینت بال ) و همچنین خوردن و اشامیدن و همچنین تعریف ماجراهای پیش آمده در طول سناریو وقت دارند . در هر صورت برد یا باخت همگی وقتی را به خوشی گذرانده اند و زمانی مجدد برای بازی دوباره دارند


توپهای رنگی (پینت بال) چگونه ساخته میشود ؟
توپهای رنگی به وسیله دستگاه های پر کننده که میلیون ها دلار می ارزند و همچنین برای ساخت داروهای کپسولی به کار میروند ساخته میشود . پس شگفت اور نیست اگر بگوییم که بیشتر تولید کنند گان این توپها شرکتهای دارویی میباشند . پروسه واقعی بدین صورت است که دو نوار پهن ژلاتین نرم شده به ماشین تزریق میشوند . این دو نوار به وسیله دو درام چرخنده به هم وصل میشوند . در همین زمان درام ها ماده رنگی را به داخل توپ تزریق کرده و ان را پلمب میکنند . پینت بالها به خاطر اینکه ژلاتین هنوز گرم است خیلی نرم هستند و برای مطمئن شدن از گرد ماندن در جای خاص قرار میگیرند تا سرد شوند و برای مرحله بعدی به اندازه کافی سفت شوند . سپس بر روی صفحاتی قرار میگیرند و به بیرون برده میشوند تا سخت کردن انها ادامه پیدا کند . دستگاه ها معمولا پینت بالها را بوسیله وزن بسته بندی میکنند و همچنین با توجه به تعداد فروخته میشوند . در بسته بندی 2500 عددی شما معمولا میتوانید مقداری بین 2490 تا 2510 پینت بال داشته باشید.


نشانه رو
در اشکال مختلف موجود هستند . اغلب بوسیله دی اکسید کربن ، نیتروژن و هوای فشرده کار میکنند . بیشترین انها شامل سیستم های با سیلندر یا تانک قابل شارژ شدن هستند که قبل از هر بار پر شدن قابلیت پرتاب صد ها تیر را دارد . بعضی نیز از تانکهای کوچک12 گرمی استفاده میکنند . و شامل ترکیب بسیار ساده تفنگ بادی هستند . بوسیله عملکرد پمپی نشانه رو ها ، هر بار که بخواهید شلیک کنید باید مجددا قبل از شلیک کردن اماده شود . بوسیله دستگاه نیمه اتومات نشانه رو ، اولین باری که بخواهید شلیک کنید باید بوسیله یک پمپ تفنگ را اماده کنید . اما بعد از اولین شلیک تفنگ خود به خود اماده شلیک بعدی میشود . بوسیله یک تفنگ کاملا اتومات وقتی که شما ماشه را بکشید به طور اتومات نشانه رو به طور خودکار اماده شده و شلیک میکند و وقت ماشه را ول کنید تفنگ شلیک را متوقف میکند. نشانه رو ها از ساده تا حرفه ای رده بندی میشوند اما انچه در همه انها مشترک است محدودیت در قدرت و رده است . محدودیت بی خطر بودن جهانی در سرعت شلیک گلوله است که بر اساس فوت در ثانیه اندازه گیری میشود ، که یک تفنگ باید سرعت شلیک 300 فوت در ثانیه داشته باشد . و یک رادار برای تست سرعت تفنگ به کار میرود ، و تمامی نشانه رو ها قابلیت تنظیم برای کارکرد زیر حد مجاز را دارند . طول پرتاب تیر نیز محدود است و باید در حدود 50 یارد باشد .
 


ایمنی

برای بی خطر بودن ، بازیکنان پینت بال باید همیشه از ماسک طراحی شده برای بازی پینت بال استفاده کنند تا از چشمان انها مواظبت کند . ماسکها مادامیکه در زمین بازی و محیط مجاز تیر اندازی هستید باید استفاده شوند . تا موقعی که موارد ایمنی بازی پینت بال رعایت شود این بازی بسیار ایمن است . نتایج شرکتهای بیمه ای نشان میدهد که ینت بال از گلف ، تنیس ، شنا ، و خیلی ورزشهای مرسوم دیگر دنیا بی خطر تر است .داوران در زمین بازی مسئولان ایمنی و قوانین بازی هستند . هر گونه برخورد فیزیکی در طول بازی ممنوع میباشد و بازیکن خاطی از بازی اخراج میشود و حتی امکان اخراج و محرومیت کلی از بازی را نیز در پی دارد . زمین های بازی دارای محدوده ای هستند که معمولا با فنس پوشیده میشود و خروج از این محدوده باعث محرومیت و خروج از بازی میشود ..
 


پینت بال چیست ؟!
پینت بال در لغت از دو کلمه پینت به معنی رنگ و بال به معنی توپ تشکیل شده است ورزشی است تیمی که در مسابقات رسمی با حضور دو تیم انجام میگیرد و هدف از آن تصاحب پرچم آویخته شده در انتهای زمین و انتقال آن به قرارگاه مرکزی تیم خودی است هر تیم شامل 5 ؛ 7 یا 10نفر بازیکن است که هر کدام از آنها مجهز به اسلحه ویژه ای به نام نشانه رو ؛گلوله های رنگی ؛ماسک صورت و تجهیزات دیگری نظیر دستکش ؛پوشش گردن ؛لباس فرم؛کفش مناسب جهت بازی می باشند و درحین بازی با استفاده از نشانه رو و شلیک گلوله هانسبت به حذف بازیکنان تیم حریف و رسیدن به هدف که همان فتح پرچم است اقدام می کنند.البته در مسابقات غیر رسمی ممکن است اهداف مختلفی طراحی شده و بازی شود و این همان انعطاف موجود در این بازی و عامل ایجاد هیجان در ورزش پینت بال است . ورزش پینت بال در زمین مخصوص و باویژگیهای خاص که مشتمل بر انواع مختلف موانع ؛ سنگرها و جان پناه می باشد انجام می گیرد و دارای سناریو های بسیار زیاد است که با توافق طرفین بازی می توان آن را انجام داد. روش امتیاز دهی بازی نیز با توجه به نوع سناریوی انتخابی و حتی تعداد نفرات شرکت کننده در بازی متفاوت است و در بازی های غیر رسمی می تواند کاملاً توافقی انجام گیرد . ورزش پینت بال در افزایش قابلیتهای جسمانی ؛ چابکی؛ انعطاف؛ تعادل ؛هماهنگی ؛استقامت ؛سرعت و همچنین ویژگیهای روحی و روانی بسیار مثمر ثمر بوده و به تائید بسیاری ازکارشناسان امر ورزش از بسیاری از رشته های ورزشی مناسب تر می باشد. پینت بال از نظر سطح هیجان در رده بالای جدول ورزشهای مهیج قرار دارد . و از نظر تنوع در نوع و شرایط بازی بی نظیر است .
پینت بال را میتوان حداقل دو نفره و حداکثر با دو تیم چهل نفره بازی کرد. هم چنین چند گروه در یک زمین، و همزمان میتوانند به رقابت با هم بپردازند،ولی مسابقات رسمی فقط بادو تیم 5؛7 و یا10 نفره انجام می گیرد. در بازی اصلی هر تیم دارای جایگاه اختصاصی پرچم تیم، و نیز بازوبند رنگی و لباس متحد الشکل تیم خود میباشد.
با اعلام شروع بازی توسط داوران، هر تیم بر اساس سناریو و تاکتیک از قبل طراحی شده اقدام به پیشروی می کند و سعی در رسیدن به جایگاه اختصاصی تیم حریف و به تسخیر در آوردن پرچم تیم مقابل نموده ونسبت به برگشت سریع همراه با پرچم تسخیر شده به جایگاه خوداقدام می نماید.
بدیهی است این رقابت، دوطرفه بوده وهر تیمی که بتواند پرچم رابدون هدف قرارگرفتن به جایگاه اختصاصی خود بیاورد،برنده بازی محسوب می گردد،حتی اگر یک نفر نیز هدف قرار نگرفته باشد میتواند این کار را کرده و برنده شود،در حالیکه حتی یکی از بازیکنان تیم مقابل مورد هدف و اصابت قرار نگرفته باشند.
نکته بسیار مهم در این ورزش پر هیجان که در هیچ ورزش گروهی دیگر دیده نمی شود، پرورش فکری و روحی بازیکنان است، به گونه ای که نهایت روحیه همکاری،فرماندهی وفرمان پذیری گروهی، مشارکت در طراحی و توجیه سناریو، تاکتیک و استراتژی گروهی در این ورزش مشهود است و بر خلاف ورزش های دیگر که اساسا بازیکنان در ضمن کارگروهی بیشتر به مطرح نمودن خود می پردارند، در پینت بال بازیکنان با درک فرهنگ ایثارو از خود گذشتگی با به خطر انداختن و حذف خود، فقط به پیروزی و افتخار گروه می اندیشند.
پینت بال را میتوان با سناریو های بسیار گوناگون و متنوع بازی نمود. در هر یک از سناریو ها نکات برجسته تاکتیکی وجود دارد که بازیکنان با تفکر و تمرین بیشتر این نکات را خواهند یافت . به چند سناریو در زیر اشار ه میگردد، البته تعداد دیگری سناریو نیز وجود دارد .همچنین بازیکنان حرفه ای حتی میتوانند به طرح سناریو های جدید مبادرت ورزند.


1- سناریوی حذفی
2-سناریوی از بین بردن فرمانده
3- سناریوی تسخیر پرچم
4-سناریوی سرعتی
5-سناریوی دفاع از دژ
6-سناریوی تسلیم
7-سناریوی بیست گلوله
8- سناریوی حمله به یگان جلودار
9 -سناریوی مبارزه تن به تن(دوئل)
10-سناریوی ویرانگر
11-سناریوی شکار آهو
12-سناریوی تجسس
13-سناریوی جنگ کلاسیک
14-سناریوی اسرای جنگی
15-سناریوی جبران شکست اولیه
16- سناریوی آتش بار
17-سناریوی تجدید قوا
18-سناریوی غنائم جنگی
19-سناریوی رهایی گروگان
20- سناریوی خیانت
21-سناریوی بر چسب زدن
22-سناریوی بازی غایب شدنک
23-سناریوی حمل مجروحین
24-سناریوی تک تیر انداز


عناوین آخرین یادداشت ها

خوش آمدید
آرشیو
موضوع بندی


اخبار ویژه سیما (20:30)